Świat nastolatka

Wszystko co warto wiedzieć na temat nastolatków, praktyczne porady i wskazówki co gdzie jak i dla kogo

Bez kategorii

Aparat ortodontyczny dla nastolatka

Na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego decydują się osoby w różnym wieku, choć warto podkreślić, że największą grupą pacjentów są nastolatki. Trafiają oni do ortodonty z inicjatywy rodziców, którzy chcą jak najwcześniej zadbać o zgryz swoich dzieci. Przeczytaj, kiedy należy udać się z dzieckiem do specjalisty.

Kiedy odwiedzić z dzieckiem ortodontę?

Na pierwszą wizytę u ortodonty warto zabrać dziecko już wtedy, gdy maluch ma pełne uzębienie mleczne, czyli w okolicach 2.–3. roku życia. Wówczas ortodonta może dokonać już pierwszej oceny zgryzu. Kolejne spotkanie ze specjalistą zalecane jest między 6. a 7. rokiem życia, czyli wtedy, gdy zęby mleczne wymieniają się na stałe. Lekarz skontroluje m.in. czy wymiana zębów odbywa się w sposób właściwy oraz, czy zgryz jest prawidłowy. Warto zadbać o to, aby wizyta odbyła się w zaufanym gabinecie takim jak galeriausmiechu.pl.

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u ortodonty z dzieckiem?


Powinieneś udać się do ortodonty z dzieckiem, gdy lekarz pediatra lub pedodonta zauważy pewne nieprawidłowości zgryzu. Poza tym wiedz, że gdy zaobserwujesz poniższe objawy u malucha, to również musisz jak najszybciej zapisać dziecko na wizytę do specjalisty. Oto one: 

  • ssanie kciuka;
  • nieprawidłowe ułożenie zębów;
  • asymetria twarzy;
  • cały czas otwarta buzia;
  • wada wymowy;
  • problemy z gryzieniem;
  • cofnięta lub wysunięta broda.

Aparat ortodontyczny – czym jest i do czego służy?

Aparat ortodontyczny jest narzędziem, które służy do przywracania prawidłowego  ustawienia zębów w łuku zębowym. Ortodonci wyróżniają dwa rodzaje – aparaty stałe i ruchome. Wybór odpowiedniego rozwiązania jest uzależniony głównie od tego, z jaką wadą zgryzu zmaga się pacjent, ile ma lat, a także jaki jest stan zdrowia jego jamy ustnej. 

Aparat ortodontyczny dla nastolatka – ruchomy czy stały?

Jeśli twoje dziecko zmaga się z wadą zgryzu, to czym prędzej umów konsultację u doświadczonego ortodonty. Aby znaleźć polecanego specjalistę na terenie Krakowa, wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę ,,ortodonta Kraków” i wybierzesz odpowiednie miejsce. Podczas pierwszej wizyty lekarz ortodonta może zaproponować założenie aparatu ruchomego lub stałego na zęby. Zobacz, co jest lepszym wyborem. 

Równie ciekawy temat:  W jakim wieku najlepiej założyć aparat na zęby?

Aparat ruchomy dla nastolatka

Aparaty ruchome są to aparaty tymczasowe, których pacjenci nie muszą nosić cały czas, zatem są one wygodne. Zwykle stosuje się je u dzieci do lat 12. W przypadku aparatów ruchomych wymagane jest, aby nosić je jedynie na noc lub tylko kilka godzin w ciągu dnia. Świetnie sprawdzają się one, jeśli nastolatek zmaga się z drobną wadą zgryzu. Aparaty ruchome najczęściej przyjmują postać akrylowej płytki i drucianych prętów, które są precyzyjnie dopasowane do szczęki lub żuchwy pacjenta. Nierzadko posiadają także dodatkowe elementy – np. śruby. 

Aparat stały dla nastolatka

Dużo częściej jednak zastosowanie znajdują aparaty ortodontyczne stałe. Są one stosowane u dzieci i nastolatków powyżej 12. roku życia. Są to aparaty metalowe i aparaty estetyczne. Zakłada je się na zęby stałe pacjenta na cały okres leczenia. Umożliwiają one korygowanie znacznie poważniejszych wad zgryzu niż aparat ruchomy. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest tradycyjny aparat na zęby, czyli złożony z zamków, łuków i ligatur, stworzony z wysokiej jakości stali nierdzewnej. 

A może nakładki Invisalign?

Innym ciekawym rozwiązaniem, będącym świetną alternatywą dla aparatów stałych, są aparaty nakładkowe typu Invisalign, które nie mają zamków, łuków i ligatur. Bardzo często zaleca je się nastolatkom, którym zależy na tym, aby leczenie ortodontyczne było dyskretne. Niemniej istotne jest to, że nosząc takie nakładki, pacjent nie musi odmawiać sobie jedzenia określonych grup produktów – np. jabłek, czy gum do żucia, których powinno się unikać przy aparacie stałym. 

W powyższym artykule przedstawiliśmy krótko aparaty ortodontyczne dla nastolatków. Pamiętaj, że wybór odpowiedniego rodzaju aparatu dla dziecka jest uzależniony od kilku czynników takich jak m.in. jego wiek, czy rodzaj wady zgryzu. Ponadto warto podkreślić, że decyzję co do rodzaju aparatu powinien podjąć ortodonta.

Równie ciekawy temat:  Jakie są przyczyn żółknięcia zębów?

Share this post

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *