U każdego człowieka przychodzi ten smutny moment, kiedy traci on kogoś ze swojej rodziny. Nie dość, że zostawia on, swoich najbliższych to dodatkowo jego śmierć sprawia, że osoby, z którymi żył mogą stracić jedyny dochód. Oprócz samego cierpienia fizycznego jest także cierpienie psychiczne, które bardzo często staje się być cięższe niż to pierwsze. Czy istnieje jakieś rozwiązanie, które może poprawić sytuację materialną osób, które utraciły bliskiego? Na to pytanie jest jedna prosta odpowiedź, a mianowicie chodzi o specjalne odszkodowanie za śmierć, które wypłaca ZUS. W poniższym artykule dowiesz się, kto może się o nie starać i w jakich przypadkach.
Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby – jak to wygląda w praktyce?
Na samym wstępie trzeba zaznaczyć, że świadczenie, jakim jest odszkodowanie z ZUS, zostanie rozpatrzone tylko i wyłącznie, jeśli zgon nastąpił w czasie wykonywania swojej pracy. Ewentualnie jeśli zgon nastąpił przez chorobę zawodową. Warto dodać, że odszkodowanie to nie będzie przysługiwać, jeśli śmierć denata nastąpi w drodze do pracy czy też poza obszarem pracy. Dodatkowo nie będzie rozpatrywane, jeśli będzie to zgon naturalny, czy przez udział w wypadku samochodowym.
Kto jest uprawniony do otrzymania odszkodowania z ZUS-u za śmierć bliskiej osoby?
Jeśli chodzi o to, kto może otrzymać odszkodowanie, to sprawa jest bardzo jasna i klarowna, a mianowicie:
- Współmałżonek (pod warunkiem że nie było między nimi separacji lub rozpoczętej rozprawy rozwodowej),
- Dzieci, dzieci współmałżonka, wnuki, rodzeństwo, dzieci, które zostały adoptowane jako rodzina zastępcza (o ile spełniają warunki dotyczące renty rodzinnej)
- Macocha, ojczym, (o ile mieli wspólne gospodarstwo domowe, czy też ubezpieczony miał prawo utrzymywać, czy to dobrowolnie, czy to poprzez sądowe alimenty)
Jaka jest wysokość odszkodowania z ZUS za śmierć?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od wielu czynników między innymi są to:
- Wiek denata,
- Wielkość dochodów,
- Sytuacja materialna,
- Czy pomagał materialnie rodzinie,
- Czy zmarły przyczynił się do swojej śmierci
I tak o to kwoty prezentują się mniej więcej tak:
- 18 tysięcy złotych przysługuje, jeżeli oprócz współmałżonka czy dzieci mamy także innych uprawnionych do tego odszkodowania. Wtedy taka wysokość przysługuje każdemu z nich.
- 46,5 tysiąca otrzymuje jednorazowo członek rodziny zmarłego, jednak nie jest on ani dzieckiem, ani współmałżonkiem denata.
- 46, tysięcy otrzymują osoby uprawnione, które są innymi członkami rodziny niż współmałżonek czy też dzieci zmarłego, wtedy też 18 tysięcy złotych przysługuje na drugiego i kolejnego uprawnionego z tytułu zwiększenia odszkodowania.
- 93 tysiące otrzymuje jednorazowo, jeśli uprawniony jest współmałżonek czy też dziecko zmarłego, który był ubezpieczony.
- 93 tysiące otrzymuje jednorazowo, jeśli jednocześnie uprawnieni są współmałżonek, a także dzieci denata. Dodatkowo 18 tysięcy odszkodowania przysługuje na każde kolejne dziecko z tytułu zwiększenia się odszkodowania.
- 93 tysiące otrzymuje jednorazowo, jeśli jest uprawnionych jednocześnie dwójka, czy też większa ilość dzieci denata. Dodatkowo 18 tysięcy przysługuje na drugie i kolejne każde kolejne dziecko z tytułu zwiększenia odszkodowania.
Tak więc jak możemy zauważyć wielkość pieniędzy z odszkodowania od ZUS-u wahają się w granicach 100 tysięcy złotych. Natomiast oprócz tego przysługuję także takie świadczenie jak:
- Zasiłek pogrzebowy w wysokości 4 tysięcy złotych (Przysługuję on osobie, na której spoczywało zorganizowanie pogrzebu),
- Renta rodzinna dla dzieci (o ile denat pobierał rentę przez niezdolność do pracy, czy też był już na emeryturze). Jednak i tutaj dzieci nie mogą mieć skończonych 25 lat, muszą się uczyć i są niezdolne do pracy przed szesnastymi urodzinami.
Podsumowanie
Jak więc możemy zauważyć wbrew pozorom, aby otrzymać odszkodowanie z ZUS-u musimy spełnić wiele warunków. Jeśli, któregokolwiek nie spełnimy, możemy mieć problem z otrzymaniem takiego odszkodowania.