Site icon Świat nastolatka

Jak palenie marihuany wpływa na organizm nastolatka?

marihuana a nastolatki

Obawiasz się, że ktoś z twojego otoczenia jest uzależniony od palenia marihuany? Zapoznaj się z naszym artykułem, dzięki któremu dowiesz się między innymi, jak rozpoznać takie uzależnienie. Poznasz również skutki, jakie ono wywołuje.

Po marihuanę sięgają ludzie w każdym wieku, w tym nastolatkowie. Wpływa na zaostrzenie zmysłów i poprawia nastrój, jednak jej palenie wiąże się także z negatywnymi skutkami. Czy młodzi ludzie mogą sięgać po konopie? Co powinni wiedzieć, zanim się na to zdecydują?

Marihuana – co to jest?

Marihuana nazywana jest potocznie ziołem, zielskiem, gandzią albo trawą. Są to wysuszone kwiatostany konopi siewnych i/lub konopi indyjskich. Zawierają substancję psychoaktywną THC, czyli tetrahydrokannabinol, a także inne kannabinoidy. W Polsce uprawa konopi indyjskich jest nielegalna. Jednak niektóre państwa, na przykład Holandia dopuszczają jej posiadanie. Marihuana najczęściej palona jest w papierosach (skrętach, blantach lub jointach), lufkach lub fajkach. Można ją również przyjmować doustnie lub w postaci naparów czy też słodyczy (na przykład ciastek z marihuaną).

Palenie marihuany przez nastolatka – jak działa?

Palenie marihuany powoduje między innymi zmianę percepcji odległości i czasu (może ją wydłużyć lub skrócić), a także zmianę obrazu ciała (uczucie lekkości). Kolejnym objawem palenia konopi może być synestezja, która objawia się na przykład słyszeniem kolorów lub widzeniem dźwięków. U nastolatka pojawia się też dobre samopoczucie, wyższa samoocena, euforia, odprężenie, uczucie wyostrzenia zmysłów, napadowy śmiech czy też lepsze rozumienie świata. 

Negatywne skutki palenia marihuany przez nastolatków

Warto przedstawić także negatywne działanie konopi na organizm nastolatka. Wyróżnia się tutaj przede wszystkim:

Palenie marihuany może także doprowadzić do utraty chęci życia. Jest jednak również marihuana medyczna, która wykazuje działanie terapeutyczne. Więcej informacji na jej temat można uzyskać w różnych placówkach, które specjalizują się w temacie konopnej medycyny. Jedną z nich jest Centrum Medycyny Konopnej.

Jak wygląda uzależnienie od palenia marihuany? Po czym poznać, że ktoś pali marihuanę?

Uzależnienie od marihuany objawia się przede wszystkim tym, że zajmuje ona ważne miejsce w funkcjonowaniu nastolatka. Osoba uzależniona przedkłada ważność tego narkotyku nad inne czynności. Uważa, że nie potrafi żyć bez tego środka odurzającego. Rozpoznać ją można między innymi poprzez częste bóle głowy, zaburzenia koordynacji ruchowej, przekrwione oczy, ograniczenie kontaktów międzyludzkich, przewlekłe zapalenie krtani, napady kaszlu, wychudzenie, zaburzenie zdolności uczenia się i logicznego myślenia. Osoby palące marihuanę mają także słodką woń oddechu, ubrania i włosów. Co robić, gdy wpływ marihuany na organizm młodego człowieka jest zdecydowanie negatywny?

Gdzie zgłosić się po pomoc w przypadku uzależnienia od palenia marihuany?

Jeśli osoba, która zażyła substancję psychoaktywną ma problemy z oddychaniem i nie można z nią nawiązać żadnego kontaktu bądź jest pobudzona i agresywna, to należy niezwłocznie zadzwonić po pogotowie lub na policję. W przypadku osób uzależnionych lub osób, które martwią się o swoich bliskich palących marihuanę, zalecane jest skonsultowanie się z którąś z placówek pomagających przy tego typu uzależnieniach. Istnieje wiele poradni i ośrodków medycznych, które anonimowo udzielają pomocy.

Palenie marihuany przez nastolatków wywołuje wiele skutków ubocznych. Gdy tylko zauważysz niepokojące objawy świadczące o paleniu tego narkotyku, koniecznie zgłoś to do odpowiednich osób lub placówek.

Exit mobile version