Site icon Świat nastolatka

Jakie są przyczyn żółknięcia zębów?

Jakie są przyczyn żółknięcia zębów

Z radością przedstawiamy materiał, który powstał w sojuszu z naszewino.pl

Marzenia o śnieżnobiałym uśmiechu dla niektórych osób są niemożliwe do zrealizowania, szczególnie w warunkach domowych. Wynika to z faktu, że ich zęby przybrały nieestetyczny żółty kolor. Z pewnością jest to dość poważny problem natury estetycznej. Wobec tego pojawia się pytanie: dlaczego mam żółte zęby?

Dlaczego zęby przybierają żółtą barwę?

Nie da się ukryć, że problem pożółkniętych i nieestetycznych zębów jest dość powszechny w naszym społeczeństwie. Jednak dlaczego zęby mają tendencję do żółknięcia? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta. Otóż okazuje się, że nasze zęby są niezwykle specyficznym rodzajem kości, która mimo swojej ogromnej wytrzymałości ma kilka lub nawet kilkanaście słabych punktów. Oczywiście nikt z nas nie przygląda się codziennie zębom z bliska. Jednak jeśli spojrzymy na nie w ogromnym przybliżeniu, z pewnością dostrzeżemy, że ich powierzchnia nie jest równa. Tak naprawdę o powierzchni zębów można powiedzieć, że jest ona porowata. W efekcie jest to idealne miejsce do tego, by osadzały się tam mikroskopijne resztki pokarmowe, a także inne bakterie, które na stałe są wstanie zmienić kolor naszego uzębienie. Żółte zęby to również problem z ich strukturą, a być może nawet i konsystencją. Dlaczego? Otóż zęby niezwykle szybko chłoną wszelakie barwniki i zatrzymują je one w swojej powierzchni. Nie trudno się więc domyślić, że doprowadzenie do momentu, w którym nasze zęby zmienią barwę na żółtą, jest niezwykle proste.

Dlaczego mam żółte zęby?- nieodpowiednia higiena

Wspomniane już zostało, że zęby nie mają idealnie gładkiej powierzchni. Wobec tego w ich mikroskopijnych otworach i szczelinach osadzają się drobinki jedzenia. Im dłużej one tam zostają, tym bardziej ulegają rozkładowi, a to z kolei doprowadza do rozwoju bakterii. Powodują one, że rozpoczyna się żółknięcie zębów. Z czasem zobaczymy, że ząb który był jedynie opatrzony niewielkim, żółtym paskiem przy dziąśle, staje się coraz bardziej żółty. Zwykle dopiero w tym momencie zaczynamy zwracać należytą uwagę na to, że higiena jamy ustnej jest niezbędna jeśli marzy nam się śnieżnobiały uśmiech. Niemniej jednak kiedy żółte zęby stały się faktem, na odpowiednie szczotkowanie jest już za późno. Bakterie zdążyły się już zadomowić na powierzchni szkliwa i z całą pewnością jej tak szybko nie opuszczą. W efekcie jedynym rozwiązaniem staje się wizyta u stomatologa i profesjonalne wybielanie zębów.

Czy palisz papierosy?

Kolejnym powodem dla którego zęby stają się żółte jest uzależnienie od nikotyny. Dym tytoniowy nie jest przezroczyście biały jak mogłoby się nam to wydawać. Wystarczy jedynie spojrzeć, jak szybko zżółkną firanki lub białe ściany w pokoju, w którym palimy. Dokładnie to samo dzieje się z naszymi zębami. Dym z papierosa zanim rzeczywiście dotrze do naszych płuc, na samym początku efektywnie wypełnia całą jamę ustną i dokładnie otula zęby. Tytoń z natury jest rośliną mocno barwiącą, a zęby otulone dymem po prostu ten barwnik chłoną jak przysłowiowa gąbka. Wobec tego zęby palaczy bardzo szybko zmieniają kolor na żółty, a w miarę jak nie zostaną podjęte środki zapobiegawcze, procesy żółknięcia postępują i obejmują coraz więcej zębów.

Może nie stronisz od kawy i herbaty?

Ile razy zadawaliśmy sobie pytanie: dlaczego mam żółte zęby? Skoro nie palimy i dbamy o higienę jamy ustnej, wówczas co może być przyczyną? Zastanówmy się ile dziennie wypijamy kawy lub herbaty? Okazuje się, że te dwa niezwykle smaczne i aromatyczne napoje w znacznym stopniu przyczyniają się do powstawania na zębach żółtych przebarwień. Oba produkty mają w sowim składzie silne, naturalne barwniki, które głęboko wnikają w porowatą strukturę zęba. Nikt z nas przecież nie będzie ich szczotkował po każdym łyku kawy lub herbaty, więc barwnik ma wystarczająco dużo czasu na to, by się spokojnie na zębach osadzić. Wówczas od razu zauważymy zmiany o żółtym zabarwieniu na powierzchni siekaczy i innych zębów. Proces żółknięcia nie będzie zachodził tak szybko jak w przypadku dymu tytoniowego, jednak z czasem zęby wyraźnie zmienią kolor.

Exit mobile version