Jaka jest dolna granica wieku, od którego można prowadzić samochód? Zgodnie z prawem każdy kierowca musi posiadać uprawienia do kierowania pojazdami. Odpowiadamy na pytanie, kiedy można się o nie starać.
Co trzeba zrobić, by usiąść za kierownicą samochodu osobowego? Wymogiem jest pozytywny wynik egzaminu państwowego oraz odebranie dokumentu prawa jazdy. Wcześniej trzeba ukończyć kurs, a także przejść badania lekarskie. Do tych procedur dopuszczane są osoby w określonym wieku. Niżej przybliżamy zasady, które dotyczą młodych kierowców.
Prawo jazdy w Polsce – dostępne rodzaje
Dlaczego pytanie o minimalny wiek kierowcy jest tak ważne? W Polsce mamy kilkanaście kategorii prawa jazdy, o niektóre mogą się starać nawet nastolatkowie. Oprócz najpopularniejszej kategorii B (samochód osobowy), warto wymienić także:
- AM – prawo jazdy na lekkie czterokołowce oraz motorowery, mogą się o nie starać osoby, które ukończyły 14 lat;
- A1 – prawo jazdy na motocykl o pojemności silnika do 125 cm3 oraz mocy do 11 kW. Jest możliwe do uzyskania przez osoby powyżej 16. roku życia;
- B1 – o ten rodzaj prawa jazdy mogą starać się 16-latkowie i uprawnia do poruszania się czterokołowcami o masie do 400 kg i mocy do 15 kW.
Aby ubiegać się o prawo jazdy w innych kategoriach (np. A, C, C+E, D) trzeba mieć przynajmniej 20 lat. Poza tym należy pamiętać, że każdy pojazd mechaniczny, który został zarejestrowany w Polsce, musi mieć ważną polisę. Warto kupić ubezpieczenie OC samochodu na Beesafe, jest ono dostępne w ciągu kilku minut – bez wychodzenia z domu!
W tym wieku można już prowadzić samochód!
Samochód osobowy, który wymaga posiadania prawa jazdy kategorii B, można prowadzić po ukończeniu 18. roku życia. Co ważne, na kurs bez przeszkód zapisze się też osoba niepełnoletnia, ale nie wcześniej niż na trzy miesiące przed urodzinami. Natomiast do egzaminu można podejść na miesiąc przed 18. urodzinami. Nie zmienia to jednak faktu, że upragniony dokument otrzymuje tylko osoba pełnoletnia.
Natomiast czterokołowce o masie do 400 kg mogą prowadzić już 16-latkowie. Takie pojazdy często do złudzenia przypominają samochody osobowe. Modele w całkiem dobrym stanie technicznym można kupić w granicach 10 tys. zł. Oprócz tego, aby prowadzić czterokołowiec tego typu, trzeba zrobić kurs oraz zdać egzamin na prawo jazdy kategorii B1.
Obowiązki młodego kierowcy
Młodzi kierowcy, którzy chcą prowadzić samochód osobowy, powinni dopełnić kilku formalności. Jeżeli auto jest ich własnością, muszą je zarejestrować i ubezpieczyć. Jak wspominaliśmy, jest to obowiązkowe dla osób, które chcą poruszać się po drogach publicznych. Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy jest wyższe niż w przypadku kierujących z dłuższym stażem. Uprawnienia do zniżek nabywa się dopiero po kilku latach bezszkodowej jazdy. Warto jednak porównywać oferty, ponieważ każde towarzystwa ubezpieczeniowe ustala własne stawki.
Co grozi za prowadzenie samochodu bez prawa jazdy?
Jazda bez prawa jazdy ma swoje konsekwencje. Nie ma tu znaczenia zdany egzamin, ponieważ za kierownicę można wsiąść wtedy, kiedy dokument zostanie odebrany z urzędu. Osoba, która nie zastosuje się do przepisów, musi liczyć się z nieprzyjemnymi skutkami – najmniej dotkliwy będzie mandat. Jednak sprawa może zostać także skierowana do sądu, natomiast jeżeli kierujący bez uprawnień spowodował wypadek, czeka go nie tylko spotkanie z wymiarem sprawiedliwości, ale również regres ubezpieczeniowy. W praktyce oznacza to, że będzie musiał pokryć szkody z własnej kieszeni.
Od jakiego wieku można prowadzić samochód? Podsumowanie
Prawo jazdy kategorii B mogą otrzymać tylko osoby pełnoletnie, chociaż przepisy zezwalają, by rozpocząć kurs na trzy miesiące przed 18. urodzinami. Nieco łagodniej traktowane są osoby, które chcą prowadzić pojazdy czterokołowe o masie do 400 kg i mocy nieprzekraczającej 15 kW. Aby ubiegać się o prawo jazdy kategorii B1, wystarczy ukończyć 16 lat. Należy także pamiętać o jednej bardzo ważnej kwestii – każdy pojazd mechaniczny, który jest zarejestrowany w Polsce, musi mieć ważne OC.