Site icon Świat nastolatka

Jakie jest 7 cech wyróżniających przedstawicieli pokolenia Z?

Jakie jest 7 cech wyróżniających przedstawicieli pokolenia Z?

Następcy millenialsów pod lupą – co tak naprawdę wyróżnia ich spośród poprzednich generacji? Czyli kilka słów o tym jacy są przedstawiciele pokolenia Z. Czym się kierują i jak kreują przyszłość.

Pokolenie Z – ramy czasowe 

Pokolenie Z to kolejna po millenialsach generacja. Rok od którego możemy mówić o jej początkach nie jest jasno sprecyzowany. Najczęściej można znaleźć informacje o roku 1995 bądź 1996. Jedno jest jednak pewne – są to osoby, które jako pierwsze dorastały w pełni scyfryzowanym świecie. Od najmłodszych lat miały dostęp do technologii, które nie były znane ich rodzicom. Wychowały się w dostępie do Internetu, telefonów komórkowych i to za ich pomocą kreują swoją rzeczywistość.

Co jest ważne dla ludzi pokolenia Z?

Choć często mówi się o nich, że są narcystyczni i skupieni na sobie – tak naprawdę mają dużą potrzebę angażowania się w sprawy społeczne. Dla pokolenia Z ważny jest wpływ na sprawy ważne dla ogółu – w tym politykę, kwestie środowiskowe. Protesty, strajki i wybory to wydarzenia, w których poza wyrażaniem swojego głosu poprzez media społecznościowe, wychodzą do realnego świata. Chcą zmieniać świat na lepsze i to stanowi dla nich najwyższą wartość. 

Cechy osób pokolenia Z

Osoby generacji post-millenialsów cechują przede wszystkim:

Pokolenie Z i ich problemy

Poprzez silną potrzebę kreowania lepszej przyszłości dla siebie i ogółu społeczeństwa, przedstawiciele pokolenia Z często czują się przytłoczeni. Dociera do nich znacznie więcej informacji niż do poprzednich generacji, często też fake newsów. To powoduje ciągłe napięcie, które dodatkowo pogłębiają problemy typowe dla młodych osób, takie jak stałe porównywanie się z innymi, które w tych czasach przybiera na sile przez dostęp do mediów społecznościowych. Jest to pokolenie osób, które znacznie częściej ma problemy natury psychicznej, ale przy tym – chętniej od generacji rodziców sięga po pomoc specjalistów. 

Przyszłość w rękach pokolenia Z 

Jeśli tylko przedstawiciele pokolenia Z w odpowiedni sposób ukierunkują swoje mocne strony, mają szansę wprowadzić znaczne zmiany w rzeczywistość nas wszystkich. Mimo, że to świat wirtualny jest ich codziennością, nie zapominają o realnym świecie. Jego przyszłość leży obecnie w rękach tej młodej, chętnej rozwoju i wiedzy, odważnej generacji. 

Exit mobile version