Świat nastolatka

Wszystko co warto wiedzieć na temat nastolatków, praktyczne porady i wskazówki co gdzie jak i dla kogo

Dla nastolatków

Antykoncepcja dla nastolatków – wszystko, co należy wiedzieć

Antykoncepcja dla nastolatków – wszystko, co należy wiedzieć

Okres nastoletni to burzliwy czas, nie tylko dla nastolatków, ale także ich rodziców. Temat antykoncepcji nadal często bywa traktowany, jako coś wstydliwego i niezręcznego – to błąd. Przekaż swojemu nastolatkowi najważniejsze informacje.

Okres dojrzewania to czas wielu zmian. Zmienia się przede wszystkim ciało, ale także rozwój psychiczny. Młodzi ludzie odkrywają swoją seksualność i to od rodziców w dużej mierze zależy, jak będą ją postrzegać. Antykoncepcja to bardzo ważna kwestia. Należy znać podstawowe zabezpieczenia, dzięki którym twoja córka lub syn będą czuć się bezpiecznie. Nie odkładaj tego tematu na później. W naszym artykule dowiesz się niezbędnych informacji w tej kwestii.

Antykoncepcja dla nastolatków – kiedy zacząć się nią interesować?

Wielu rodziców i opiekunów zastanawia się, kiedy rozmawiać z młodymi ludźmi na temat współżycia i antykoncepcji. Tak naprawdę nie ma oficjalnego dobrego momentu, a dla każdego można znaleźć odpowiednią wymówkę. Od nastoletniego wieku warto wprowadzać dziecko w świat, z którym nie uniknie kontaktu. Najbardziej burzliwy czas rozpoczyna się średnio od 15 do 16 lat. Wiemy, że rozmowy na tym etapie często nie należą do najłatwiejszych. Jeśli uda ci się ją przeprowadzić, skonsultuj się z lekarzem. W obecnych czasach twoja córka bez problemu będzie mogła korzystać z recepty na tabletki antykoncepcyjne online – oczywiście po uprzedniej wizycie u ginekologa.

Antykoncepcja dla nastolatków – od czego zacząć?

Edukacja seksualna młodych ludzi powinna być jedną z priorytetowych kwestii. Z tym niestety bywa różnie, jednak coraz więcej z nich jest coraz bardziej świadomych. Jak przekazywać wiedzę na temat antykoncepcji? Oto kilka rad:

  • mów wprost i skup się na temacie, nastolatek wyczuje, na jaki temat chcesz z nim porozmawiać;
  • unikaj wulgaryzmów i obraźliwych określeń;
  • szanuj zdanie nastolatka i nie wprowadzaj go w zakłopotanie;
  • bądź oparciem dla młodego człowieka i osobą, do której może zwrócić się o pomoc;
  • nie nakazuj, ani nie rozkazuj;
  • skup się na kwestiach związanych z wyglądem narządów płciowych i ich fizjologi, a także płodnością;
  • porusz temat pornografii – zaakcentuj, jak bardzo może odbiegać od realnego świata.
Równie ciekawy temat:  Najlepsza praca dla nastolatków na wakacje?

Antykoncepcja dla nastolatków – metody 

Metod antykoncepcyjnych jest wiele. Młode osoby mogą nie zdawać sobie ze wszystkich sprawy. O ile prezerwatywy są dostępne wszędzie i dla każdego, środki farmakologiczne już nie. Młode kobiety powinny przede wszystkim udać się na wizytę do ginekologa, przed zamiarem rozpoczęcia współżycia. Bardzo ważny jest fakt, że żadna z metod nie chroni przed ciążą w 100%!

Prezerwatywy

To najłatwiej dostępny środek antykoncepcyjny. Obecnie kupisz go w drogerii, a nawet w dyskontach spożywczych. Stanowią wysoką ochronę przed zajściem w ciąże, ale nie tylko. Przede wszystkim chronią partnerów przed wenerycznymi schorzeniami. To, co jest logiczne dla dorosłego człowieka, wcale nie musi być logiczne dla osoby wkraczającej w dorosłość. Powiadom nastolatka, że prezerwatywy są jednorazowe, mają różne rozmiary i należy je odpowiednio przechowywać – z dala od ciepła i bezpośrednich promieni słonecznych.

Tabletki antykoncepcyjne

Od 16 roku życia, każda nastolatka może zacząć stosować tabletki antykoncepcyjne. Warunkiem jest zgoda rodzica. Tabletki, zaraz po prezerwatywach należą do skutecznej (nie 100%-owej) ochrony przed zajściem w ciąże. Nie każda młoda kobieta może je jednak stosować. Warunkiem koniecznym jest wizyta u ginekologa oraz często wykonanie odpowiednich badań. Nieodpowiednio dobrany lek może wyrządzić wiele szkód. 

Negatywne skutki antykoncepcji dla nastolatków

Rozmawiając z nastolatkiem o antykoncepcji należy przedstawić mu pełny obraz poszczególnych metod zapobiegania ciąży. Zanim zdecyduje się na którąś z nich, musi wiedzieć, że z każdą związane są skutki uboczne, które mogą wpłynąć na jego samopoczucie albo zdrowie. Młodzi ludzie powinni mieć świadomość, na co zwracać uwagę i jak rozwiązać problem.

Nawet najbardziej rozpowszechnione prezerwatywy nie zawsze są najlepszym wyborem. W niektórych przypadkach uczulają albo podrażniają ścianki pochwy. Bywa również, że nastolatki przyjmujące tabletki antykoncepcyjne doświadczają nieprzyjemnych skutków ubocznych. Pojawiają się one zwłaszcza na początku stosowania. Lekarze wymieniają najczęściej:

  • nudności i wymioty;
  • bóle głowy;
  • plamienie;
  • zwiększone łaknienie.
Równie ciekawy temat:  Ile wynosi odszkodowanie za śmierć rodzica – ZUS

Negatywne skutki antykoncepcji – kiedy wezwać ratownika medycznego?

W większości przypadków osoby, które odczuwają negatywne skutki antykoncepcji, nie muszą korzystać z pomocy ratownika medycznego. Aby złagodzić objawy, wystarczy zwykła wizyta u lekarza. Natomiast wezwanie pogotowia konieczne jest wtedy, gdy występuje zagrożenie dla życia.

Ratownik medyczny powinien przyjechać, jeżeli pojawiła się nagła reakcja alergiczna – to między innymi trudności z oddychaniem, utrata przytomności, uporczywe wymioty lub wstrząs anafilaktyczny. Wykwalifikowana pomoc potrzebna jest też wtedy, kiedy występuje silne krwawienie z dróg rodnych.

Tabletki po stosunku – nowa moda, czy sytuacja ratująca życie?

Na rynku są dostępne tzw. tabletki po stosunku, które przyjmuje się w sytuacjach awaryjnych. Niezaprzeczalnie jest to pęknięcie prezerwatywy lub pominięcie antykoncepcji przez partnerów. Przez pewien czas lek ten był dostępny ogólnie w aptece, obecnie należy mieć na niego receptę. Jak uzyskać receptę na tabletkę „dzień po”? Bez problemu wystawi ją ginekolog lub inny lekarz. Wyróżniamy tabletki działające do 72 h lub nawet 120 h wstecz. Nie należy ich stosować bezmyślnie – same sobie nie są środkiem antykoncepcyjnych. 

Z młodymi ludźmi trzeba rozmawiać, a antykoncepcja dla nastolatków to jeden z najważniejszych tematów. Zadbaj o prawidłową edukację seksualną twojego dziecka.

Share this post

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *