Świat nastolatka

Wszystko co warto wiedzieć na temat nastolatków, praktyczne porady i wskazówki co gdzie jak i dla kogo

Po godzinach

Uzależnienie od gier komputerowych, rozpoznanie i leczenie

Uzależnienie od gier komputerowych, rozpoznanie i leczenie

Niektórym ludziom wydaje się, że gry komputerowe to tylko miłe spędzanie wolnego czasu. Niestety są przypadki, że przyjemność płynąca z gry staje się chorobą. Uzależnienie od gier komputerowych, to stosunkowo ,,młoda choroba”, którą trzeba leczyć. Postaramy się państwu przybliżyć jak rozpoznać i leczyć to uzależnienie.

Rozpoznanie

Uzależnienie od gier komputerowych, to choroba dotykająca zarówno dzieci jak i osoby dorosłe. Osoby borykające się z tym problemem, w większości przypadków, nie zauważają początkowych objawów swojego uzależnienia. Aby rozpoznać, czy ten problem dotyczy kogoś z naszych bliskich, należy zwrócić uwagę na następujące objawy:

  • zaniedbywanie podstawowych obowiązków domowych,
  • nadpobudliwość,
  • okłamywanie bliskich na temat czasu spędzonego przed komputerem,
  • wydawanie dużych sum pieniężnych na gry, powodujące problemy finansowe,
  • rozdrażnienie i nerwowość wywołane brakiem możliwości gry,
  • zaburzenia snu,
  • problemy z koncentracją,
  • bezustanne myślenie o grze podczas wykonywania innych czynności

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na dzieci, gdyż to one są najbardziej narażone na negatywne skutki tego uzależnienia. Brak kontaktu z rówieśnikami, problemy z nauką wywołane nałogiem, mogą negatywnie wpływać na rozwój intelektualny i psychiczny naszej pociechy. Jeśli tylko zauważymy, niektóre z wyżej wymienionych objawów u siebie bądź bliskiej nam osoby, reagujmy szybko. Im wcześniej postawiona diagnoza i rozpoczęte leczenie, tym może być ono krótsze i skuteczniejsze.

Leczenie

Na początku, można spróbować samodzielnie ograniczyć czas poświęcany przez siebie, lub bliską nam osobę na granie na komputerze. Zamiast grania w wolnym czasie, znajdźmy jakieś inne zajęcie. Przejażdżka rowerem, albo inna, dowolna forma aktywności fizycznej, może pomóc zredukować czas poświęcany na granie. Jeśli jednak, nie jesteśmy w stanie samodzielnie stawić czoła problemowi, udajmy się do specjalisty. Na początku, powinniśmy skierować swoje kroki do psychologa, zajmującego się leczeniem uzależnień od gier komputerowych. Specjalista ten, po dwóch-trzech wizytach, określi w jakim stopniu jesteśmy uzależnieni, wypunktuje nasze problemy i pomoże wybrać odpowiednią terapię.

Równie ciekawy temat:  Ekologiczne rozwiązania w szkołach publicznych

Terapia

Na początku terapii zdarza się, że osoba uzależniona przechodzi fazę wyparcia. Bagatelizuje swój problem, twierdząc że nic złego się nie dzieje. Dopiero po zrozumieniu swojego problemu, nadchodzi najtrudniejszy moment: przyznanie się, przed samym sobą, że wpadło się w sidła nałogu. Bez tego, nie ma co liczyć na skuteczną terapię. Gdy już jesteśmy świadomi problemu, który nas dotknął i jesteśmy gotowi na leczenie, musimy się zdecydować jaka forma terapii będzie nam bardziej odpowiadać. Celem terapii, jest wypracowanie odpowiednich zachowań i nawyków psychospołecznych. Nie jest konieczna całkowita rezygnacja z grania w gry wideo, należy tylko odpowiednio gospodarować czasem przeznaczonym na ten cel. Stworzenie planu dnia i konsekwentne jego realizowanie,  będzie najlepszym sposobem,na realizację celów terapeutycznych.

Terapia zamknięta

Ten rodzaj terapii, jest bardziej przeznaczony dla osób starszych, z powodu zamknięcia chorego na okres około trzech miesięcy, w specjalistycznym ośrodku. Podczas takiego ,,turnusu”, będziemy poddawani psychoterapii grupowej, jak i indywidualnej. W niektórych przypadkach, nie obejdzie się bez wspomagania leczenia, środkami farmakologicznymi.

Terapia dzienna

W tym wypadku, terapia może odbywać się w prywatnym gabinecie psychologicznym lub specjalnym ośrodku leczenia uzależnień, który oferuje taki rodzaj terapii. Główną różnicą tej terapii, jest możliwość powrotu do domu po zajęciach terapeutycznych, które zazwyczaj odbywają się od poniedziałku do piątku i trwają po kilka godzin dziennie. Tutaj tak samo jak na oddziale zamkniętym, realizowane są terapie grupowe jak i indywidualne. 

Share this post

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *