Świat nastolatka

Wszystko co warto wiedzieć na temat nastolatków, praktyczne porady i wskazówki co gdzie jak i dla kogo

Dla nastolatków

Czy warto czytać streszczenia książek?

Czy warto czytać streszczenia książek?

Czytanie książek dla wielu osób jest zbyt absorbujące. Z tego powodu decydują się one skorzystać na przykład ze streszczeń bądź też odsłuchiwać audiobooki. W tym artykule wskażemy Ci, jakie są plusy i minusy czytania streszczeń oraz dlaczego słuchanie audiobooków jest doskonałą alternatywą do czytania książek na papierze. Przedstawimy Ci także korzyści płynące z audiobooków na przykładzie siódmego tomu cyklu książek Alfreda Szklarskiego, który opowiada o przygodach Tomka Wilmowskiego. Oczywiście w wersji audio. 

Streszczenia książek – minusy i plusy

Zacznijmy od wad. Streszczenia, które są dostępne w Internecie, nie są zbyt wiarygodnym źródłem. W związku z tym może w ich treści dojść do pewnych przekłamań. Dla przykładu istotne szczegóły z lektury szkolnej mogą zostać pominięte bądź też przedstawione niezgodnie z prawdą. W takim przypadku nie może dziwić, że tak wiele osób woli zdecydować się na audiobooki dla dzieci. To bardziej wartościowe źródła. Drugą wadą streszczeń jest anonimowość autorów. Tak naprawdę nie wiemy, kto stoi za konkretnym opracowaniem, które znajdziemy w sieci. W związku z tym nie mamy nawet do kogo się zwrócić, aby poprawił treści wprowadzające w błąd. Kolejnym z minusów czytania streszczeń książek jest brak kontaktu ze słowami twórcy. Co prawda opracowanie może dobrze streścić nam jakąś historię, ale nie poczujemy już klimatu książki. Puszczając audiobooka, dla przykładu “Tomek u źródeł Amazonki”, audiobook nastraja Twoją pociechę nie tylko słowami Alfreda Szklarskiego, ale również klimatyczną barwą głosu osoby, która czyta książkę. Tego nie uświadczysz w żadnym streszczeniu – nawet ze sprawdzonego źródła.

Z kolei plusem czytania streszczeń jest oszczędność czasu. Skondensowana treść książki nie zabiera Twojemu dziecku go zbyt dużo. To dobre rozwiązanie, jeśli test sprawdzający wiedzę zbliża się wielkimi krokami. Coraz bardziej jednak streszczenia i opracowania lektur są wypierane przez audiobooki dla dzieci. Wydaje się to zdecydowanie bardziej przyjemną formą zapoznawania się z lekturą. Czasami streszczenia książek występują w formie audiobooków. Audiobooki dla dzieci polecamy bardziej niż czytanie streszczeń. Sprawdź dlaczego!

Równie ciekawy temat:  Co zabrać na wycieczkę szkolną w góry?

Audiobooki – dobra alternatywa do streszczeń książek

Audiobooki dla dzieci są bardziej przyjemne w odbiorze niż streszczenia. Nierzadko również dzieci wolą słuchać książek niż czytać je w papierowej wersji. Nic dziwnego, gdyż nic nie stoi na przeszkodzie, aby dla przykładu Twoja pociecha siedziała wygodnie w fotelu i odsłuchiwała treści książek. Doskonałym przykładem może być lektura Alfreda Szklarskiego “Tomek u źródeł Amazonki”. Audiobook w bardzo przystępnej dla dziecka formie może go wciągnąć samą oprawą dźwiękową. Gdy dodamy do tego wartką akcję i niepowtarzalne postacie, przyjemne łączy się z pożytecznym. Twoje dziecko poznaje bowiem klasykę literatury dla młodzieży, a jednocześnie doskonale się bawi. 

Audiobooki dla dzieci są także doskonałymi towarzyszami podróży. W związku z tym nie ma żadnego problemu, aby Twoja pociecha zapoznała się z lekturą w trakcie podróży, na przykład pociągiem. Drugim atutem audiobooków jest fakt, że nie męczą one wzroku. To bardzo ważne, tym bardziej że wiele młodych osób od pierwszych lat życia boryka się z problemami z widzeniem. Czytanie streszczeń bądź też całych książek w nie najlepszym oświetleniu to naprawdę zły pomysł. Audiobooki dla dzieci można docenić jeszcze z jednego powodu. Są doskonałe dla najmłodszych, którzy nie potrafią jeszcze czytać! W taki sposób wszyscy mogą zapoznać się z fascynującą fabułą książek. “Tomek u źródeł Amazonki” audiobook to doskonały przykład lektury, którą łatwo się przyswaja, a dzięki klimatycznej oprawie dźwiękowej na długo zapamiętuje. Dla wielu uczniów to właśnie słuchanie audiobooków jest najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy zbliża się, na przykład, klasówka. Audiobooki dla osób najmłodszych to także doskonała alternatywa dla telewizji, gier komputerowych i surfowania po Internecie. Zdecydowanie bardziej niż czytanie streszczeń książek polecamy zatem słuchanie opracowań bądź też oryginałów w formie audiobooków.

Share this post

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *