Prezentowany materiał jest efektem współpracy z sweetrush.pl
Dubaj staje się coraz popularniejszym celem polskich turystów. Nie przeszkadza im nieco dłuższa podróż, a także fakt, że panują tam 40 stopniowe upały, zarówno w dzień, a także i w nocy. Jednak kiedy powstał Dubaj i co warto o nim wiedzieć?
Kiedy powstał Dubaj? Czas rozwikłać zagadkę!
Dubaj to jedna z największych metropolii Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Nie da się ukryć, że Dubaj kiedyś i dziś wygląda jakby był wyjęty z zupełnie innej bajki. Obecnie jest to jeden z najważniejszych kurortów turystycznych w całych Zjednoczonych Emiratach Arabskich i z pewnością skupia się tam całe życie nocne i modowe kraju. W Dubaju obecnie możemy podziwiać najbardziej nowoczesne i zaawansowane rozwiązania technologiczne. Niemniej jednak Dubaj to przede wszystkim potężna i prężnie rozwijająca się metropolia, która dla Polskich turystów jest swoistym wyznacznikiem luksusu i prestiżu. Nie da się ukryć, że mając na myśli to miasto, od razu na myśl przychodzą nam miliardy dolarów, które arabscy szejkowie poświęcili na wybudowanie i rozsławienie miasta. Będąc w Dubaju turyści mogą być światkami nietuzinkowych i niezwykle oryginalnych rozwiązań, które znajdują zastosowanie zarówno w aranżacji tradycyjnej przestrzeni miejskiej, ale także i w budownictwie.
Czy wiedzieliście, że w jednej z największych galerii handlowych w Dubaju, tuż obok butiku Channel i Michaela Korsa możecie wybrać się na zadaszony stok narciarski, na którym panują prawdziwie zimowe warunki? Z pewnością jest to niecodzienne i zjawiskowe połączenie, którego nie odnajdziemy dosłownie nigdzie indziej. Jednak kiedy powstał Dubaj i co sprawiło, że tak bardzo się on rozwinął? Otóż śmiało można powiedzieć, że korzenie Dubaju są niezwykle odległe i sięgają już czasów wczesnej epoki mongolskiej. To właśnie wtedy na terenie obecnego Dubaju, znajdowało się rozległe i puste bagno, które do około 3000 roku przed naszą erą całkowicie wyschło, a następnie osiedlili się tam pierwsi mieszkańcy. Z różnych źródeł wynika, że prowadzili oni koczowniczy tryb życia, a pierwszymi mieszkańcami Dubaju byli po prostu prości pasterze i hodowcy bydła. Warto się również na chwilę cofnąć do roku 2500 przed naszą erą. Dlaczego? Otóż to właśnie wtedy, wspomniani już pasterze zdecydowali się na posadzenie na tym terenie pierwszej palmy daktylowej. Jest to moment przełomowy, gdyż od tego momentu, mieszańców na tym terenie zaczęło przybywać. Zbiegiem czasu miejscowość stawała się główną oazą i przystankiem dla wszystkich handlarzy i kupców, którzy podróżowali z innych, azjatyckich krajów. Od tego momentu stale następował rozwój miasta. Niemniej jednak jeszcze na zdjęciach z około 60 lat temu, Dubaj w niczym nie przypomina obecnej metropolii. Znajdowało się tam bowiem kilka domków, na rozległej pustyni. Wobec tego zmiana jaka zaszła w mieście jest niepowtarzalna i z pewnością uwarunkowana została ona konkretnymi przychodami arabskich szejków.
Gdzie leży Dubaj?- jeden z najlepiej usytułowanych emiratów w kraju
Zjednoczone Emiraty Arabskie nie są przyjazne ani turystom, ani też roślinności. Wynika to z faktu, że w dużej mierze powierzchnią kraju jest sucha i gorąca pustynia, a temperatury latem, przekraczają tam ponad 40 stopni. Niemniej jednak gdzie leży Dubaj? Otóż okazuje się, że jest to jedyny emirat i miasto w całym kraju, które ulokowane jest nad Zatoką Omańską. W efekcie bliskość wody sprawia, że klimat w mieście nie jest tak surowy i tak palący, jak w innych częściach Zjednoczonych Emiratów Arabskich. To z całą pewnością wpływa na to, że Dubaj rozwija się w zastraszającym tempie i świetnie wykorzystuje miliardy, jakie są co roku przeznaczane na setki nowych inwestycji. Dogodna lokalizacja nad wodami Zatoki Omańskiej sprawiła, że Dubaj stał się jednym, z najważniejszych portów morskich w całym kraju i zwijają do niego statki pod banderami państw z całego świata. Łagodniejszy klimat stał się również przyczyną tak szybkiego i gwałtownego rozwoju turystki. Wszystko to sprawia, że Dubaj obecnie nazywany jest miastem przyszłości.