Świat nastolatka

Wszystko co warto wiedzieć na temat nastolatków, praktyczne porady i wskazówki co gdzie jak i dla kogo

Dla nastolatków

Pokój dla nastolatka w nowym domu – na co zwracać uwagę?

Pokój dla nastolatka w nowym domu – na co zwracać uwagę?

Urządzenie pokoju dla nastolatka może być sporym wyzwaniem, dlatego warto jest odpowiednio się do niego przygotować, zwłaszcza jeżeli pokój aranżować będziemy w nowym domu.

Jak zaplanować pokój dla nastolatka

Projektując przestrzeń dla nastolatka w nowym domu wziąć należy pod uwagę przede wszystkim jego odpowiednie nasłonecznienie oraz praktyczny rozkład, umożliwiający wydzielenie w pokoju niezbędnych stref. Te kwestie będą najważniejsze na etapie wyboru domu, jeżeli kupujemy gotowy dom od dewelopera, bądź na etapie projektowania i budowy, w przypadku, gdy budynek stawiamy we własnym zakresie. Zawsze kluczowe będzie, już po zakończeniu prac, sprawdzenie poprawności ich wykonania, zgodności z projektem oraz z umową (z deweloperem lub z wykonawcą robót), dzięki czemu w przypadku wykrycia jakichkolwiek wad lub nieprawidłowości odpowiedzialność za ich usunięcie spadnie nie na nas, a na drugą stronę umowy. Jeżeli dom kupujemy od dewelopera jego odbiór techniczny będzie czasem na przeprowadzenie oceny jego stanu technicznego i zgodności wykonanych prac z dokumentacją i przepisami. Zadając sobie pytanie ile kosztuje odbiór domu powinniśmy pamiętać o tym, że ceny usługi są zróżnicowane w zależności między innymi od regionu kraju, powierzchni odbieranego budynku, a także od renomy realizującej ją firmy. W porównaniu z ceną zakupu domu bądź jego wybudowania jest to jednak zawsze nieduży koszt, który warto ponieść, ponieważ dzięki dokładnemu sprawdzeniu budynku zyskamy pewność, że w przyszłości nie będziemy musieli mierzyć się z nieoczekiwanymi wydatkami, związanymi z koniecznością wykonania poprawek lub przeprowadzenia prac, których prowadzenia nie planowaliśmy.

W przypadku pokoju, który będzie przeznaczony dla nastolatka, ważne będzie między innymi sprawdzenie poprawności lokalizacji punktów elektrycznych, w tym gniazda komputerowego, dzięki instalacji którego unikniemy konieczności instalacji dodatkowych rozgałęziaczy lub stosowania przedłużaczy. Podobnie jak w pozostałych pomieszczeniach podczas odbioru należy tu ocenić stan tynków, wylewek oraz szczelność okien, problemy z którą mogą przyczynić się do pojawienia się dużych strat ciepła w budynku.

Równie ciekawy temat:  Najlepsza praca dla nastolatków na wakacje?

Urządzanie pokoju dla nastolatka – najważniejsze kwestie

Już na etapie urządzania pokoju dla nastolatka pamiętać trzeba o wydzieleniu niezbędnych stref w pomieszczeniu – strefy nauki, rozrywki oraz relaksu, które będą kluczowe dla komfortowego funkcjonowania nastolatka w jego własnej przestrzeni. W strefie nauki obowiązkowo znaleźć się musi wygodne biurko o długości 90-120 cm z miejscem na komputer i klawiaturę wraz z dopasowanym do niego ergonomicznym krzesłem, najlepiej z regulacją wysokości. Ważny będzie dostęp światła dziennego w tej strefie. Z kolei w strefie rozrywki zaplanować warto wstawienie mebli oraz dodatków, dzięki którym nastolatkowi wygodnie będzie przyjmować gości, w tym na przykład fotela, miękkich puf, dywanu, a w strefie odpoczynku – przede wszystkiem wygodnego łóżka z odpowiednio dobranym materacem. Jeżeli chodzi o sam wystrój pomieszczenia, w tym na przykład kolor ścian oraz wszystkie dodatki, wszelkie decyzje warto jest podejmować w porozumieniu z nastolatkiem, okazując w ten sposób szacunek dla jego opinii oraz dając mu pewną niezależność w zakresie urządzenia pokoju, który będzie jego własnym miejscem. Warto przy tym pamiętać, że neutralna kolorystyka pozostawia więcej pola do modyfikacji w przyszłości, a meble w stonowanych kolorach posłużyć mogą przez wiele lat, na przykład młodszemu rodzeństwu.

Pokój dla rodzeństwa – jakie rozwiązania warto zastosować

Jeżeli pokój wykorzystywany ma być przez rodzeństwo warto pamiętać o zastosowaniu praktycznych rozwiązań, które pozwolą na maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni przy zapewnieniu komfortu mieszkańcom pokoju. Do takich rozwiązań należy chociażby piętrowe łóżko bądź mebel modułowy, łączący w sobie kilka funkcji (łóżko na antresoli, przestrzeń do nauki na dole). W planowaniu wyposażenia pokoju warto wziąć pod uwagę przede wszystkim różnicę wieku pomiędzy dziećmi, ponieważ im jest ona większa tym większe będą różnice między potrzebami dzieci, dzielących pokój. Kluczowe będzie zawsze urządzenie pokoju w taki sposób, aby każde z dzieci miało w nim swoją osobną przestrzeń. W przypadku podziału pokoju na dwie części w każdej z nich powinno znaleźć się wyposażenie dostosowane do wieku i potrzeb dzieci, a więc na przykład dwa biurka, dwie szafy, dwa łóżka etc. W przypadku dzieci w podobnym wieku sprawdzić się może pokój bez wyraźnego podziału.

Równie ciekawy temat:  Jak namówić rodziców na psa w domu?

Share this post

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *