Świat nastolatka

Wszystko co warto wiedzieć na temat nastolatków, praktyczne porady i wskazówki co gdzie jak i dla kogo

Bez kategorii

W jakim wieku najlepiej założyć aparat na zęby?

W jakim wieku najlepiej założyć aparat na zęby?

Aparat ortodontyczny często zakładany jest ze wskazań medycznych. Na kontrolnych wizytach lekarz stomatolog może zauważyć problem i skierować pacjenta do leczenia ortodontycznego. Sprawdź, ile lat powinien mieć pacjent zakładający aparat!

Myślisz, że noszenie aparatu na zęby to domena dzieci i młodzieży? Pora zweryfikować tę wiedzę! Odwiedź swojego dentystę i porozmawiaj z nim o tym, czy w twoim przypadku leczenie za pomocą aparatu ortodontycznego może przynieść oczekiwane efekty. A zanim to zrobisz, przeczytaj informacje na temat prostowania zębów w różnym wieku.

Leczenie ortodontyczne – kiedy zacząć?

Gdy tylko lekarz stomatolog zasugeruje ci potrzebę konsultacji ortodontycznej, nie zwlekaj z umówieniem wizyty u specjalisty. Krzywy zgryz lub nierówno ustawione zęby to nie tylko problem estetyczny, ale – przede wszystkim – zdrowotny. Utrudnione jest dotarcie szczoteczką do wszystkich zakamarków, czasami zęby ulegają nierównomiernemu ścieraniu, w skrajnych przypadkach dochodzi problem z prawidłową artykulacją. Dlatego zaleca się przeprowadzenie kontrolnej wizyty u ortodonty każdego dziecka przed ukończeniem 7 roku życia. Udaj się ze swoją pociechą do dobrego ortodonty dziecięcego. Wizytę w klinice w Krakowie umówisz wygodnie przez Internet na galeriausmiechu.pl.

Kiedy najlepiej założyć aparat dziecku?

Najlepszy czas na założenie aparatu ortodontycznego dziecku to wiek od 10 do 14 lat. Wtedy następuje wymiana zębów mlecznych na stałe, a twarz nadal rośnie i kształtują się rysy. Leczenie w tym okresie opiera się na używaniu tzw. aparatu ruchomego. Intensywny wzrost młodzieży i pojawianie się zębów stałych to czynniki, które wpływają na dobre efekty takiego leczenia. Ważne jest także dokładne wykonywanie zaleceń lekarza stomatologa i utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej.

Leczenie ortodontyczne osób dorosłych – czy to ma sens?

Jak przeczytałeś wcześniej, dobrym momentem na założenie pierwszego aparatu jest okres wypadania uzębienia mlecznego i wyrzynania zębów stałych. Jednak nie istnieje żadna granica wieku, po której nie można zakładać aparatu ortodontycznego. Dzieci, młodzież i dorośli ze wskazaniami powinni podjąć leczenie, gdy tylko ich dentysta wskaże taką potrzebę. Z różnych powodów leczenie ortodontyczne w dzieciństwie może nie dojść do skutku, mimo istnienia wyraźnych wskazań medycznych. Jeśli tylko masz możliwość, załóż aparat na zęby. Po zakończeniu leczenia uzyskasz piękny, zdrowy uśmiech, który będzie twoją wizytówką na kolejne lata.

Równie ciekawy temat:  Aparat ortodontyczny dla nastolatka

Jaki aparat może nosić osoba dorosła?

Obecnie nikogo już nie dziwi widok dojrzałej osoby z aparatem ortodontycznym na zębach. Z uwagi na konieczność regularnych wizyt, wybierz gabinet blisko miejsca swojego zamieszkania. Dobry ortodonta z Krakowa będzie idealny, gdy mieszkasz w tym mieście lub jego bezpośrednim sąsiedztwie. Pacjenci, którzy mają komplet zębów stałych, mogą mieć założony aparat ortodontyczny stały. Takie aparaty dzielą się na standardowe metalowe oraz ceramiczne, które są nieco mniej widoczne. Opcjonalnie można wybrać leczenie specjalnym przezroczystym aparatem Invisalign. O możliwości zastosowania określonego typu aparatu decyduje lekarz ortodonta po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań i przeprowadzeniu wywiadu.

Czy każdy może założyć aparat na zęby?

Przeszkodą uniemożliwiającą założenie aparatu ortodontycznego są przede wszystkim niewyleczone zęby. Dlatego, jeśli masz ubytki, koniecznie zacznij od wyleczenia wszystkich zębów, zanim założysz aparat. Obecność mlecznych zębów w żadnym wypadku nie jest przeciwwskazaniem do założenia aparatu – wtedy w leczeniu używa się tzw. aparatu ruchomego, który zdejmuje się na dzień.

Proste i zdrowe zęby to gwarancja pięknego uśmiechu. Dzięki nim ułatwiona jest higiena jamy ustnej, co przekłada się na lepszą kondycję zębów i całego organizmu. Leczenie ortodontyczne można rozpocząć w każdym wieku, dlatego wybierz swojego stomatologa ortodontę i wyprostuj zęby przy pomocy aparatu!

Share this post

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *