Świat nastolatka

Wszystko co warto wiedzieć na temat nastolatków, praktyczne porady i wskazówki co gdzie jak i dla kogo

Bez kategorii

Jak przygotować się do wizyty u dermatologa? Zasady pielęgnacji skóry z niedoskonałościami 

Jak przygotować się do wizyty u dermatologa? Zasady pielęgnacji skóry z niedoskonałościami 

Choroby skóry mogą dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci oraz trybu życia. W niektórych przypadkach nawet najlepiej dobrana pielęgnacja może nie wystarczyć. Dowiedz się, kiedy warto udać się do dermatologa i jak przygotować się na wizytę. 

Z jakich powodów można iść do dermatologa?

Zaskórniki, trądzik pospolity czy przebarwienia to bardzo częste przypadłości. Dotykają one zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe. W niektórych przypadkach domowe sposoby mogą okazać się niewystarczające. 

Jeśli wypryski są bardzo bolesne, uporczywe oraz nie chcą samoistnie zanikać, warto udać się do lekarza specjalisty. Dzięki wdrożeniu odpowiedniego leczenia można uniknąć powstawania przykrych powikłań oraz blizn.

Jak ubrać się na wizytę u dermatologa?

Przed wizytą u dermatologa, warto mieć świadomość, że konieczne może okazać się zdjęcie pewnych części garderoby. Jeśli wypryski zlokalizowane są nie tylko a twarzy, ale także na plecach, ramionach lub dekolcie. 

W tym celu warto założyć luźne, łatwe do szybkiego zdjęcia i założenia ubrania. Dla komfortowego samopoczucia warto założyć także ładną bieliznę i zrezygnować tego dnia z sukienek oraz rajstop. Jeśli konieczne będzie pokazanie górnej połowy ciała lub pośladków, znacznie wygodniejszą opcją będzie miękka bluzka i luźne spodnie. 

Lekarz powinien przez całą wizytę dbać o komfort pacjenta, dlatego, jeśli odkrywanie ciała będzie wyjątkowo problematyczne, można odmówić badania. Niemniej jednak, dla dobrania prawidłowego leczenia, konieczne jest zapoznanie się fizykalnie ze zmianami na powierzchni skory. 

Czy można mieć makijaż podczas takiego spotkania?

Różnorodne rodzaje trądziku charakteryzują się innymi zmianami, a także inną lokalizacją na ciele. Jeśli jednak wypryski i zaskórniki występują na twarzy, lekarz będzie chciał je dokładnie obejrzeć. 

W tym celu koniecznie jest pokazanie mu twarzy beż żadnego makijażu. Jeśli jednak przyjście do gabinetu bez kosmetyków tuszujących jest bardzo niekomfortowe, można w poczekalni lub w łazience użyć chusteczek do demakijażu. 

Równie ciekawy temat:  Aparat ortodontyczny dla nastolatka

Czy warto na kilka dni przed wizytą odstawić swoją codzienną pielęgnację?

Do wizyty można przygotować się na wiele sposobów, poprzez strój czy dokładny demakijaż. Niemniej jednak nie należy wprowadzać gwałtownych zmian do swojej codziennej pielęgnacji. 

Przed wizytą warto stosować ulubione kosmetyki, nie przeprowadzać gwałtownego oczyszczania, ani np. kilkukrotnego mycia twarzy. Lekarz, aby mógł w pełni świadomie oraz odpowiedzialnie przeprowadzić badania, a następnie zapisać odpowiednie leczenie, musi widzieć rzeczywisty stan skóry. 

Również w sytuacji, gdy trądzik jest już leczony, nie należy przerywać terapii na kilka dni przed wizytą u nowego specjalisty. Jeśli dane środki są nieskuteczne, trzeba jednak powiedzieć o tym lekarzowi. 

O czym warto poinformować lekarza podczas pierwszej wizyty?

Na pierwszej wizycie u dermatologa lub podczas zmiany specjalisty trzeba dokładnie opowiedzieć historię swojej choroby oraz leczenia. Jeśli zmiany pojawiały się już w przeszłości, czy jeśli inni specjaliści próbowali już sobie z nimi radzić.

Lekarz musi wiedzieć, jak dokładnie postępuje choroba. Czasem pojawiają się okresowe nasilenia, związane np. z porami roku lub cyklem miesiączkowym. Warto wspomnieć także  stosowanych kosmetykach i zabiegach pielęgnacyjnych. 

Czasem osoby chorujące na trądzik wspomagają się suplementami czy naparami ziołowymi. O tym także należy powiedzieć, zwłaszcza że część tego typu substancji może kolidować z lekami. 

Czy można przygotować sobie kartkę z objawami? 

Jeśli wizyta u dermatologa jest planowana z dużym wyprzedzeniem, dobrym wyborem jest praktykowanie swego rodzaju dziennika skóry. Można zapisywać tam wszelkie zmiany, zaostrzenia czy załagodzenia stanu. Porównując to z cyklem menstruacyjnym, wdrażaną pielęgnacją lub suplementacją można dokładniej zapoznać lekarza ze stanem skóry.

Tego typu zapisy są także świetnym wyborem dla osób, których taka wizyta stresuje. 

Share this post

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *