Świat nastolatka

Wszystko co warto wiedzieć na temat nastolatków, praktyczne porady i wskazówki co gdzie jak i dla kogo

Dla nastolatków

Retainer – czym jest i dlaczego warto go nosić?

Retainer – czym jest i dlaczego warto go nosić?

Dzięki leczeniu ortodontycznemu możemy odzyskać piękny i zdrowy uśmiech. Czasami może być konieczne noszenie retainerów oraz aparatów ortodontycznemu. Czym jest retainer? I jak należy z niego korzystać?

 Czym jest retainer?

Retainer to aparat retencyjny, dzięki któremu można na dłużej zachować efekty uzyskane dzięki aparatowi ortodontycznemu. Zakłada się go głównie po to, by utrzymać zęby w odpowiedniej pozycji i likwidować wady zgryzu. Dzięki temu zachowujemy dobre efekty na dłużej. Na stronie https://dentinfo.pl/retainer/ znajdziesz jeszcze więcej informacji wyjaśniających, dlaczego warto zainteresować się tym rozwiązaniem.

Rodzaje retainerów

Dzieli się go na dwie grupy:

  • Retainer stały
  • Retainer ruchomy

Przede wszystkim różnią się sposobem utrzymywania w jamie ustnej. Retainer stały jest zakładany na wewnętrznej powierzchni zębów na trwałe. Nie można go samodzielnie usunąć, dzięki czemu nie zapominamy o jego stosowaniu. Retainer ruchomy jest używany jedynie w ciągu dnia, a na noc się go ściąga.

Dodatkowo trwałe aparaty są wykonywane z metalowych drucików, a ruchome z przeźroczystych materiałów termoformowalnych.

Jak nosić retainera?

Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Przeważnie jednak retainer stosuje się przez połowę czasu noszenia aparatu ortodontycznego. Czasami jednak specjalista może wskazać za konieczne korzystanie z retainera przez lata albo nawet przez całe życie.

Jak wygląda retainer?

Wiele zależy od rodzaju daleko aparatu retainer. W przypadku stałego mamy do czynienia z drucikiem retencyjnym, który zostaje na trwałe przyczepiony do wewnętrznej powierzchni zębów. Nieco więcej rozwiązań jest w przypadku retainera ruchomego:

  • Pozycjoner – jest wykonany z materiału silikonowego; przeważnie obejmuje osobno górne i dolne zęby, zarówno od strony języka, jak i policzka.
  • Płytki Hawleya – wykonuje się je z akrylu. Osobno stosuje się je na dolne i górne zęby. Nie pokrywają jedynie powierzchni zębów żujących oraz siecznych. Zawierają druciki i klamry, a do tego dopasowują się do zębów od strony języka i podniebienia.
  • Płytki termoformowalne – są to półprzeźroczyste szyny, osobno na górne i dolne zęby. Ten rodzaj obejmuje całe zęby.
  • Płytki Schwarza – są to klamry, które utrzymują aparat na zębach oraz akrylowa podstawa. Osobno zakłada się je na górne i dolne zęby.
Równie ciekawy temat:  Zdrowa i zbilansowana dieta dla nastolatków - porady i wskazówki

Jak dbać o zęby, gdy nosimy retainera?

Bez względu na to, jaki rodzaj retainera stosujemy, zawsze powinniśmy dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Dzięki temu będziemy pozbywać się bakterii, nie pozwolimy na rozwój próchnicy oraz chorób zębów.

Gdy posiadamy retainer ruchomy, dbamy o zęby zwyczajnie, jak zawsze. Trzeba jedynie pamiętać o regularnym myciu zębów z użyciem pasty do zębów. To także wystarczy nam do wymycia aparatu. Po każdym wyjęciu go z ust należy go umyć, ale nie pod gorącą wodą, gdyż może doprowadzić do zdeformowania aparatu. A do mycia przestrzeni międzyzębowych najlepiej wykorzystywać nici dentystyczne.

Gdy używamy retainera stałego, dbanie o higienę jamy ustnej jest nieco utrudnione. Szczególnie w kwestii nitkowania. W takiej sytuacji najlepiej skonsultować się ze swoim dentystą, który powinien nam wyjaśnić, jak dbać o swoje zęby oraz o sam aparat.

Ile kosztuje retainer?

Gdy rozpoczynamy leczenie dentystyczne, które ma na celu pozbycie się wad zgryzu, powinniśmy zostać uprzedzeni zawczasu, z jakimi kosztami to leczenie będzie się wiązać. Poza tym powinniśmy być świadomi, dlaczego retainer jest tak konieczny, gdy chcemy uzyskać trwałe efekty korzystania z aparatu ortodontycznego.

Trzeba przyznać, że retainer nie należy do najtańszych rozwiązań. Sama jego cena waha się w granicach 1000-1500 zł. Wiele zależy od danego gabinetu ortodontycznego. Warto jednak zdawać sobie sprawę, jakie są to koszty, by wiedzieć, na co się przygotować.

Podsumowanie

Aparat retainer to całkiem użyteczny wynalazek, dzięki któremu jesteśmy w stanie na dłużej zachować efekty uzyskane dzięki zastosowaniu aparatu ortodontycznego. Trzeba jednak pamiętać, że jego założenie nie zwalania nas z regularnego dbania o zęby i higienę jamy ustnej.

Różne rodzaje retainerów dostosowuje się do indywidualnych potrzeb i wymagań danego pacjenta.

Share this post

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *